IRT sektorius pastaraisiais metais augo rekordiniu tempu ir 2024 m. I pusmetį lėmė net ketvirtadalį BVP augimo. Ši spartaus augimo tendencija stebima jau kurį laiką ir didele dalimi nulemta startuolių sektoriaus augimo. Pavyzdžiui, per penkerius metus nuo 2019 m. startuolių sumokami mokesčiai paaugo daugiau nei 5 kartus - nuo €90M iki beveik €473M. Vidutinis atlyginimas per tą patį laikotarpį augo 1,7 karto nuo 2500 eurų iki 4200 eurų. Šio sektoriaus įmonių vertė augo sparčiausiai VRE regione - beveik 7 kartus - ir pasiekė 16 mlrd eurų vertę.
Lietuva sukūrė tam tikrą ekonominį stebuklą, kuriuo galime pagrįstai džiaugtis. Net ir esant tokiam globaliam nestabilumui technologijų sektorius turi visas galimybes išlaikyti spurtą bei vesti ekonomikos augimą į priekį, jei nebus priimami ekonomikos augimą ribojantys sprendimai. Daugelio kitų šalių pavyzdžiu jau įrodyta, kad tiesioginių mokesčių (pelno, gyvenotijų pajamų mokesčių) kėlimas turi didžiausią neigiamą įtaką ekonomikai - lėtina jos augimą ir lemia mažesnes biudžeto pajamas.
"Unicorns Lithuania" yra viena iš 76-ių verslą vienijančių organizacijų, kurios kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimo narius, ragindamos vertinti geopolitinę ir geoekonominę situaciją bei siūlomas mokestines pertvarkas. Verslo bendruomenė pabrėžia, kad pirmiausia finansavimas gynybai turėtų didėti iš tvaraus ekonomikos augimo ir skolinantis. Tačiau taip pat teikia siūlymus, kaip padidinti lėšas krašto apsaugai, darant kuo mažesnę žalą ekonomikos augimui:
Diskutuojant apie įvairius papildomų lėšų biudžetui šaltinius svarbiausia - tvirtas sprendimas visas papildomas lėšas skirti tik gynybos finansavimui. Tikime, kad susitelkę į šį mums visiems svarbiausią tikslą rasime geriausius sprendimus mūsų saugiai ir, kartu, tvariu ekonominiu augimu grįstai ateičiai.
Nuotraukos autorius: Skirmantas Lisauskas / BNS