„Oxylabs“ generalinis direktorius Julius Černiauskas
„Valstybės institucijoms dažnai trūksta resursų sparčiai diegti naujausias technologijas, toed viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės tampa ypač svarbios. Bendradarbiavimas su Aplinkos apsaugos departamentu yra puikus pavyzdys, kaip internetinės duomenų rinkimo technologijos gali spręsti visuomenės problemas, remti viešąsias misijas ir kurti apčiuopiamą poveikį – šiuo atveju efektyviau saugoti mūsų šalies gamtą“, – sako „Oxylabs“ generalinis direktorius Julius Černiauskas.
Aplinkos stebėsenos iššūkiai
AAD atlieka svarbų vaidmenį saugant Lietuvos gamtinius išteklius ir ekosistemas. Departamento atsakomybė apima oro, dirvožemio ir vandens taršos prevenciją, leidimų išdavimą, įmonių veiklos kontrolę, laukinės gyvūnijos apsaugos užtikrinimą bei daugelį kitų su aplinkosauga susijusių sričių.
Vienas sudėtingiausių šių dienų iššūkių – neteisėtos veiklos identifikavimas skaitmeninėje erdvėje, ypač socialiniuose tinkluose ir skelbimų platformose, kur dažnai siūlomos paslaugos ar produktai, pažeidžiantys aplinkosaugos teisės aktus.
Tarp tokių pažeidimų –nelicencijuotos atliekų tvarkymo ar vežimo paslaugos, kurios gali lemti neteisėtą šiukšlių išmetimą ar deginimą gamtoje, taip pat neleistina prekyba saugomais laukiniais gyvūnais, įskaitant iškamšas ir gyvus gyvūnus. Tokia veikla ne tik pažeidžia įstatymus, bet ir kelia rimtą pavojų aplinkai bei žmonių sveikatai.
Iki šiol departamento specialistai tokių skelbimų ieškojo rankiniu būdu, o tai buvo itin daug laiko reikalaujantis procesas. Supratę, kad reikalingas pažangesnis sprendimas, specialistai ėmėsi ieškoti technologinių priemonių, galinčių pagreitinti pažeidimų aptikimą internete ir pereiti prie skaitmeninėmis priemonėmis grįstos aplinkosaugos stebėsenos.
„Technologijų diegimas viešajame sektoriuje kuria pridėtinę vertę – jis padeda modernizuoti veiklą ir mažina neteisėtų skelbimų mastą. Tuo pat metu tai reikalauja nuolatinio tobulėjimo, nes pažeidėjai nesnaudžia ir pasitelkia pažangias technologijas savo veiklai slėpti“, – tikina AAD direktorius Giedrius Kadziauskas.
„Oxylabs“ sukurtas įrankis jau veikia praktikoje
Atsižvelgdama į AAD iššūkius, „Oxylabs“ komanda sukūrė individualizuotą skelbimų naršyklės įrankį, pritaikytą konkretiems departamento poreikiams. Ši priemonė automatiškai tikrina skelbimų svetaines, kuriose dažniausiai pasitaiko su aplinkosaugos pažeidimais susijusių pasiūlymų.
Nuo 2024 m. liepos šis sprendimas yra integruotas į kasdienę AAD veiklą ir reikšmingai sumažino pareigūnų darbo krūvį. Anksčiau specialistai skelbimų stebėsenai skirdavo daug laiko, o dabar – vos apie vieną valandą per savaitę. Per savaitę sistema apdoroja maždaug 400 skelbimų, o tai leidžia efektyviau identifikuoti galimus pažeidimus ir greičiau imtis veiksmų.
Įdiegus sprendimą jau pradėta 15 tyrimų, iš kurių keturiuose buvo nustatyti konkretūs pažeidimai. Pažeidėjams paskirtos piniginės baudos, o nelegalūs objektai – konfiskuoti. Pavyzdžiui, 2024 m. rugsėjo 9 d. asmeniui, pasiūliusiam įsigyti neteisėtai įgytas sakalo ir strazdo iškamšas, skirta 700 eurų bauda, o iškamšos konfiskuotos. Rugsėjo 12 d. už be dokumentų siūlomą beždžionės iškamšą skirta 800 eurų bauda, o rugsėjo 17 d. už stepinių vėžlių pardavimo skelbimą be atitinkamo leidimo – 30 eurų bauda. Tuo metu 2025 m. vasario 3–5 dienomis nustatytas atvejis, kai internete buvo siūloma įsigyti šešis neteisėtus žvejybos tinklus. Pareigūnai atliko kontroliuojamą pirkimą, konfiskavo vieną iš tinklų ir asmeniui, neturėjusiam leidimo prekiauti tokia įranga, pritaikė administracinę atsakomybę –baudą nuo 540 iki 1200 eurų.
„Ši technologija padėjo ne tik greičiau reaguoti į pažeidimus, bet ir užkirsti jiems kelią dar prieš jiems įvykstant. Džiaugiamės, kad „Oxylabs“ priėmė mūsų kvietimą bendradarbiauti. Turėdami verslo palaikymą, dar stipriau tikime savo misija – veikti išvien su gamta“, – sako G. Kadziauskas.