Europos Parlamento biuras Lietuvoje šią savaitę mini kartu su organizacija „Women Go Tech“ – bendrai bus vykdoma šviečiamoji kampanija socialiniuose tinkluose bei organizuojami renginiai – paskaitos vyresniųjų klasių moksleiviams apie kibernetinį saugumą ir karjeros galimybes technologijų srityje. Šia iniciatyva siekiama ne tik suteikti daugiau žinių jaunajai kartai, bet ir parodyti, kad moterų įtraukimas į technologijų pasaulį yra būtina sąlyga lygybei ir inovacijų kūrimui.
„Europos Parlamentas daro konkrečius žingsnius ginant moterų teises visoje ES, užtikrinant lyčių lygybę darbe, politikoje ir kitose srityse. Parlamentas priėmė svarbius teisės aktus, siekiant panaikinti nevienodą darbo užmokestį, kovoti su diskriminacija dėl lyties ar sustiprinti kovą su smurtu prieš moteris. Šių metų pagrindine Europos lyčių lygybės savaitės tema siekiama atkreipti dėmesį į didėjančią priekabiavimo internete ir kibernetinio smurto problemą bei ieškoti jos sprendimų“, – sako Europos Parlamento biuro Lietuvoje vadovė Daiva Jakaitė.
Moterų IRT sektoriuje – vos penktadalis
Tyrimai rodo, kad moterys skaitmeninėje erdvėje vis dažniau susiduria su kibernetiniu smurtu ir priekabiavimu. Ši problema ypač aktuali moterims, siekiančioms lyderystės politikoje ar versle. Tokios situacijos ne tik mažina moterų pasiryžimą dalyvauti viešajame gyvenime, bet ir stabdo jų karjeros siekius informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriuje. Nors šio sektoriaus svarba visame pasaulyje sparčiai auga, naujausi duomenys atskleidžia, kad moterys vis dar apima tik mažą šios srities specialistų dalį.
2023 m. moterys sudarė vos 19,4 proc. IRT specialistų Europos Sąjungoje, o Lietuvoje – 20 proc. Nors šis skaičius per pastarąjį dešimtmetį paaugo vos 2 procentiniais punktais, tyrimai rodo, kad potencialas įtraukti daugiau moterų yra milžiniškas.
Norėdama geriau suprasti barjerus, su kuriais susiduria moterys technologijų sektoriuje „Women Go Tech”, remiama Google.org ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos, atliko tyrimą 13-oje Vidurio ir Rytų Europos šalių, kurio metu apklausta daugiau nei 5 400 moterų ir 40 ekspertų iš verslo, politikos formavimo ir švietimo sričių.
Potencialas – didelis, bet iššūkiai išlieka
Apklausose dalyvavusios moterys pabrėžė, kad pagrindiniai motyvai rinktis technologijų sektorių yra didesni atlyginimai, karjeros galimybės ir lanksčios darbo sąlygos. Deja, bet vis dar gajūs stereotipai, kad ši sritis vyriška bei netinkama vyresnio amžiaus moterims, egzistuoja atlygio skirtumai ir darbo kultūros problemos. Tyrimas taip pat parodė, kad net 25% moterų dirbančių technologijų srityje bent dvejus metus vis tiek nepasitiki savo skaitmeniniais įgūdžiais, teigia, kad naudodamos technologijas nesijaučia komfortiškai, tad dėmesys ir įvertinimas yra svarbus aspektas pasitikėjimui ugdyti, moterims reikalingas dažnas grįžtamasis ryšys.
Didesnis namų ruošos darbų pasidalijimas šeimose taip pat svarbus moterų karjeros augimui, persikvalifikavimui. Turime sudaryti palankias sąlygas mokymuisi, tobulėjimui. „Tyrimas atskleidė, kad dauguma moterų technologijose – tiek pradedančiųjų, tiek turinčiųjų patirties – siekia tapti puikiomis savo srities specialistėmis, tačiau neketina kurti technologinių verslų ar produktų. Turime daugiau dėmesio skirti ne tik moterų pritraukimui į sektorių, bet ir verslumo skatinimui. Inovacijos gimsta skirtingų patirčių ir mąstysenos komandose, tikiu, kad įvairių patirčių ir lyčių specialistai yra raktas proveržiui” – teigia Žydrūnė Vitaitė, „Women Go Tech“ bendraįkūrėja.
Trūksta vyriausybių įsitraukimo
Tyrimo metu apklaustos moterys nori daugiau investicijų iš vyriausybių skatinančių technologinį švietimą, persikvalifikavimą, taip pat – daugiau darbdavių iniciatyvos siekiant pritraukti moteris į IRT sektorių, samdant persikvalifikavusius specialistus be išankstinių nuostatų. Kalbinti ekspertai ragina stiprinti mentorystės programas, kovoti su stereotipais viešoje erdvėje, ir didinti investicijas į moterų perkvalifikavimą bei įtraukios darbo kultūros kūrimą.
Žydrūnė Vitaitė teigia, kad būtina didinti moterų sėkmės istorijų technologijose matomumą viešojoje erdvėje, taip pat įgyvendinti darbo užmokesčio skaidrumo ir darbo lankstumo politikas, didinti nuotolinio darbo galimybes.
„Moterys technologijų sektoriuje yra neišnaudotas potencialas regiono ekonominiam augimui. Šiandien Lietuvoje tik 3,9% studentų yra ICT studentai, o moterys sudaro vos penktadalį sektoriaus specialistų, todėl turime kur tobulėti. Pandemija paskatino masinį verslų skaitmenizavimą, dirbtinis generatyvinis intelektas suteikia daugybę galimybių technologinio išsilavinimo neturintiems žmonėms kurti produktus, o specialistų – ne tik programuotojų – trūksta, todėl tai yra geriausias laikas ne tik asmeniniam, bet ir sisteminiam pokyčiui. Turime įveikti stereotipus, sukurti palankią aplinką moksleiviams domėtis technologijomis, moterims – persikvalifikuoti ir augti IRT sektoriuje”, – sako ji.
Europos lyčių lygybės savaitė yra kvietimas veikti – tiek sektoriui, tiek vyriausybėms – ir kurti aplinką, kurioje moterys galėtų realizuoti savo potencialą ir jaustis saugios bei vertinamos skaitmeniniame pasaulyje.