Inga Langaitė
Pirmą kartą vienaragio terminą, pasakodama apie 1 mlrd. dolerių vertės startuolius, 2013 m. lapkritį viešai paminėjo investuotoja Aileen Lee. Prieš dešimtmetį vienaragiai versle buvo tokie reti, kad jų suskaičiuota vos 39. Nors šis apibrėžimas tuomet taikytas tik JAV įsikūrusioms programinės įrangos įmonėms, kurios veikia nuo 2003-iųjų, toks skirstymas padėjo atrasti naują būdą, kaip pamatuoti startuolių sėkmės mastą.
Per šiuos metus vienaragiai verslo aplinkoje tapo gerokai dažnesni ir globalūs. 2023 m. III ketv., „Crunchbase“ duomenimis, vienaragių pasaulyje turime 1485, daugiausiai – JAV, Kinijoje, Indijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Vokietijoje. Brangiausiai šiandien vertinama „TikTok“ pagrindinė įmonė „ByteDance“, didžiausia Kinijos finansinių technologijų įmonė „Ant Group“ ir kosminių technologijų kompanija „SpaceX“. 3 vienaragius jau ganome ir Lietuvoje.
Ekspertų skaičiavimais, bendra pasaulio vienaragių vertė gali siekti per 5 trilijonus (tūkstančius milijardų) dolerių. Jei prieš 10 metų daugumos vienaragių produktai sieti su el. prekyba, vartotojų įtrauktimi ir programine įranga, tai 1 iš 5 naujų vienaragių šiemet veiklą vykdo dirbtinio intelekto srityje. Proveržis fiksuojamas ir finansų technologijose (fintech).
Startuolių, užsitikrinusių 1 mlrd. dolerių vertinimą, skaičius gerokai išaugo ketvirtąjį 2020 m. ketvirtį, o 2021 m. pasiekė rekordinį lygį – perdien gimdavo po 2 naujus vienaragius. Atsižvelgiant į tai, ir sąvokų startuolių sektoriuje pastaruoju metu vis bandoma įvesti naujų – nuo kupranugarių (pabrėžiant atsparumą) iki gorilų (akcentas – grynosioms pajamoms).
Vis dėlto pastartuoju metu vienaragiai vėl atgavo mistiškumo statusą. „Crunchbase“ duomenimis, 2023 I ketv. pasaulyje jų gimė 19, II ketv. – 18, III ketv. – vos 7. Tačiau, žinoma, kiekybė nereiškia kokybės. Tikrai galima teigti, kad šiemet gimę vienaragiai yra gerokai vertingesni nei bumo metu – investicijas pritraukti sunkiau, vertės krito, o ir oficialių sandorių, būtinų vienaragio statusui suteikti, daryti niekas neskuba. Gyvename naujoje realybėje. Ir ši realybė gali būti sunki tiems, kurie buvo pratę prie lengvai prieinamų pinigų.
Kiekvienam verslo kūrėjui šiandien verta skirti kuo daugiau laiko, bandant suprasti pokyčius rinkose, kas laukia ateityje ir kaip tai ateičiai pasiruošti. Vienas startuolio vadovas taikliai įvardijo: „Kantrybės. Rinkos korekcijoms reikia laiko“. Dauguma investuotojų šiuo metu paspaudė pauzės mygtuką ir laukia ekonominio pakilimo, todėl išnaudokite šį laiką kurti realią vertę visuomenei – vienaragio titulas neturi būti tikslas savaime.
Nors vienaragių atsiradimo statistika šiemet negailestinga, galiu užtikrinti, kad tikrai liekame startuolių eroje. Technologijų svarba mūsų kasdieniame gyvenime tik didėja, kaip ir kapitalas investuotojų rankose. Nemažėja ir ambicingų žmonių, kurie turi motyvacijos pasiekti daugiau ir savo talentu kuria arba stiprina startuolius. Maža to, šiandien verslo kūrimui reikalingos galimybės dar niekada nebuvo tokios pigios ir prieinamos veikti efektyviai globaliai.
Dabar tobulas laikas žmonėms, kurie turi idėją ir motyvacijos ją išvystyti iki realaus produkto. Vis dėlto sėkmė galiausiai aplanko tuos, kurie verslą daro darymo būdu – ne tik generuoja idėjas. Ir nepamirškite – dalis stiprių kompanijų Lietuvoje apskritai nėra sulaukusios milijoninių investicijų vien dėl to, kad iki šiol sugeba augti ir įsitvirtinti tarptautinėse rinkose savo pačių jėgomis, be išorinių investicijų. Todėl jų vertė tiesiog dar nėra „oficialiai“ nustatyta ar, kitaip sakant, garsiai įvardinta. Vienaragio statusas yra ne tik juodo darbo, ryžto, sėkmės bet ir netikėtai susiklosčiusių aplinkybių rezultatas. Tuo vienaragiai ir mistiški, ir unikalūs.