„Nepaisant sudėtingų ekonominių ir geopolitinių aplinkybių, startuoliai toliau auga, plečia savo produktų bei paslaugų krepšelius, pritraukia investicijas. Taigi, sparčiai didėja šio sektoriaus surenkama BVP dalis, nelėtėja ir darbuotojų samda – šiuo metu startuoliuose dirba net 19400 talentų, beveik 4 proc. daugiau nei pernai,“ – sako „Unicorns Lithuania“ vadovė Gintarė Verbickaitė.
Anot jos, šis augimas reiškia viena – šalies ekonomiką būtina skatinti ir stengtis, kad 2030-aisiais Lietuva pasiektų 100 mlrd. eurų BVP.
„Manome, kad 3 proc. BVP augimas – pasiekiamas rezultatas, galintis sukurti Lietuvos biudžetui daugiau vertės nei visa šiuo metu planuojama mokesčių reforma. Tačiau tam reikia gerinti įmonių prieigą prie kapitalo, skatinti ekonominį aktyvumą ir investicijas“, – teigia G. Verbickaitė.
TOP 5 daugiausiai mokesčių sumokėję startuoliai (2025 m. I ketv.):
Komentuodama iš visų startuolių šalyje šių metų sausį-kovą daugiausiai mokesčių sumokėjusią „Binance“, G. Verbickaitė pabrėžė, kad ši įmonė taip pat pateko ir į visų didžiausių Lietuvos mokesčių mokėtojų penketuką.
„Tai akivaizdžiai rodo, kokią vertę gali sukurti Lietuvoje sėkmingai veikiantys technologiniai verslai. Todėl mums itin svarbu neprarasti konkurencingumo ir siūlyti kuo patrauklesnes sąlygas tiek pačioms įmonėms, tiek joms reikalingiems talentams: palankią bei stabilią mokestinę ir reguliacinę aplinką“, – įsitikinusi asociacijos vadovė.
Pasak G. Verbickaitės, daugiausia mokesčių sumokėjusių TOP 5 taip pat rodo, kad iš startuolių išaugusios technologinės įmonės demonstruoja stabilų augimą.
„Jis dažniausiai būna tiesiogiai susijęs ir su šalies biudžetą papildančiais mokesčiais. Tuo tarpu tie atvejai, kai įmonės pirmąjį ketvirtį sumoka mažiau mokesčių, neretai tiesiog reiškia, kad ankstesnių metų pabaigoje jų darbuotojams buvo išmokėtos premijos“, – sako G. Verbickaitė.
Ji taip pat pabrėžia, kad startuolių ekosistemą svarbu vertinti ne tik pagal šiandienos rezultatus, bet ir jos potencialą ateities ekonomikai.
„Nagrinėjant duomenis detaliau, galima pastebėti itin pozityvias augimo tendencijas. Pavyzdžiui, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, įmonių, kurios vien per pirmąjį metų ketvirtį sumokėjo daugiau nei 1 mln. eurų mokesčių, skaičius išaugo net 27 proc. Taigi svarbu išlaikyti sąlygas augti visai ekosistemai – ji tampa reikšmingu Lietuvos ekonomikos varikliu. Manome, kad tinkamomis sąlygomis, informacijos ir ryšių sektorius iki 2030 m. galėtų kurti net 20 proc. Lietuvos BVP. Toks scenarijus realus, juk vien pernai IRT sektorius prie BVP augimo prisidėjo 15 proc.“, – teigia G. Verbickaitė.
TOP 5 didžiausius atlyginimus mokėję startuoliai (2025 m. I ketv.):
Pirmąjį šių metų ketvirtį darbuotojams mokėtu vidutiniu atlyginimu prieš mokesčius labiausiai išsiskyrė startuolis „Pixelmator“, kurį G. Verbickaitė vadina vienu iš sėkmės pavyzdžių.
„Startuolių atveju sėkmė gali būti labai skirtinga – nuo tapimo brandžia įmone ar virsmo į vienaragį iki pelningo pardavimo sandorio. Būtent pastaroji sėkmė nutiko „Pixelmator Teams“, kai pernai šią įmonę įsigijo technologijų milžinė „Apple“, – sako G. Verbickaitė.
Daugiausia darbuotojų Lietuvoje įdarbinančiųjų startuolių trejetas, lyginant su praėjusiais metais, išliko toks pat: „Vinted“ (1540), „Nord Security“ (1321) ir „Wargaming“ (808).
Vis tik labiausiai darbuotojų samdą padidino „Orbio World“ ir neseniai 108 mln. JAV dolerių investiciją pritraukusi „Cast AI“. Šių įmonių darbuotojų skaičius, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2024 m., atitinkamai išaugo 15 proc. bei 16 proc.
„Unicorns Lithuania“ duomenimis, šiuo metu Lietuvoje aktyviai veikia beveik 1100 startuolių.
Daugiau duomenų apie Lietuvoje veikiančių startuolių 2025 m. I ketv. rezultatus – čia.